Dijital Pazarlama Nedir?

digital reklam ajansı

Dijital pazarlama; bir markanın ya da firmanın dijital ortamdaki pazarlama sürecine verilen genel isimdir. Doğru bir pazarlama stratejisi ile kurumsal kimliğinizi ön plana çıkararak, marka değerinizi artırabilirsiniz.

Diğer bir deyişle dijital pazarlama genellikle bir bilgisayarda, telefonda, tablette veya başka bir cihazda görünen pazarlama kampanyalarını ifade eder. Videolar, görüntülü reklamlar, arama motoru pazarlaması, ücretli sosyal reklamlar ve sosyal medya gönderileri dahil olmak üzere birçok biçimde olabilir. Dijital pazarlama genellikle dergi reklamları, reklam panoları gibi “geleneksel pazarlama” ile karşılaştırılabilir. Öte yandan, televizyon da geleneksel pazarlamanın çatısı altındadır.  

Dijital Pazarlama Neden Önemli?

Her türlü pazarlama, işletmenizin gelişmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte reklamcılık sektöründe, dijital kanalların daha erişilebilir olması nedeniyle dijital pazarlama stratejileri daha çok önem kazanmıştır. Özellikle pandemi sonrasında bunu sektörün erişim ağı daha da yaygınlaşmıştır.

Markanın hedef kitlesiyle iletişim kurmak için sosyal medyadan kısa mesajlara kadar dijital pazarlama taktikleri kullanmanın birçok yolu vardır. Ayrıca, dijital pazarlama maliyeti diğer reklam alanlarına göre daha düşüktür ve bu da onu küçük işletmeler için uygun maliyetli bir pazarlama tekniği haline getirmektedir.

Dijital pazarlamanın faydaları

Dijital pazarlama, (büyük ölçüde) çok geniş bir insan kitlesine ulaştığı için öne çıkmakta ve bununla birlikte, pazarlama çabalarınızı artırabilecek bir takım avantajlarda sunmaktadır. Dijital pazarlamanın faydaları arasında sayılacak noktalardan bir kaçı şunlardır:

  • Geniş bir coğrafi erişim

Çevrimiçi olarak bir reklam yayınladığınızda, insanlar nerede olurlarsa olsunlar reklamınızı görebilirler (tabi reklamınızı coğrafi olarak sınırlandırmadıysanız). Bu, işletmenizin pazar erişimini büyütmenizi ve farklı dijital kanallarda daha geniş bir kitleyle bağlantı kurmanızı kolaylaştırır.

  • Maliyet verimliliği

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya göre daha geniş bir kitleye ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda daha düşük bir maliyet taşır. Gazete reklamları, televizyon spotları ve diğer geleneksel pazarlama fırsatları için genel giderler yüksek olabilir. Ayrıca, hedef kitlenizin bu mesajları ilk etapta görüp görmeyeceği konusunda size daha az kontrol sağlarlar.

Ancak dijital pazarlama ile (aktif olduğu sürece) mesajları hedeflenen müşteri listelerine bir programa göre ileten bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz ve gerekirse bu programı veya içeriği de kolayca değiştirebilirsiniz.

Hepsini bir araya getirdiğinizde, dijital pazarlama size reklam harcamanız için çok daha fazla esneklik ve müşteri teması sağlar.

  • Ölçülebilir sonuçlar

Pazarlama stratejinizin işe yarayıp yaramadığını bilmek için, kaç müşteri çektiğini ve nihayetinde ne kadar gelir sağladığını öğrenmelisiniz. Ancak bunu dijital olmayan bir pazarlama stratejisiyle nasıl yaparsınız?

Her müşteriye “Bizi nasıl buldunuz?” sorusunu sormak her zaman geleneksel bir seçenektir.

Ne yazık ki, bu her sektörde işe yaramıyor. Birçok şirket, müşterileriyle bire bir görüşme fırsatı bulamıyor ve anketler her zaman tam sonuçlar vermiyor.

Ancak dijital pazarlama ile sonuçların izlenmesi basittir. Dijital pazarlama yazılımı ve platformları, ister e-posta açma oranları, ister ana sayfanıza yapılan ziyaretler veya doğrudan satın almalar olsun, elde ettiğiniz istenen dönüşümlerin sayısını otomatik olarak izler.

O halde gelin dijital dünyada fimanızı büyütmek için stratejiler belirleyelim.

Eğer ihracat ve ithalat ile ilgileniyorsanız ve evrensel pazarda sizde pastanın büyük dilimine sahip olmak istiyorsanız, dijital pazarlama sizin için önemli bir reklam modeli olmaktadır. Bu noktada daha detaylı bilgi için ilgili metni okuyabilirsiniz.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NORE BLOG
nore dijital
NORE TASARIM | DİGİTAL

Dijital dünyada var olmanın püf noktalarını sizler için derledik.

SON GÖNDERİLER