Performans Pazarlama

Performans pazarlama, dijital kanallar üzerinden yürütülen reklam stratejisi modellerini kapsayan genel bir çatıdır. Performans marketing çalışmaları, geleneksel reklamcılığa kıyasla, hedef kitleyi detaylı olarak ölçeklendirmeye olanak vermekte ve stratejilerin daha dinamik olarak belirlenmesine imkan sağlamaktadır.

Performans pazarlama sürecinde hangi alanlara dokunuyoruz?

  • Google Arama Motoru Reklamları (SEM), 
  • Google Görüntülü Reklam Ağı (GDN),
  • Yandex ve Bing gibi diğer arama motorlarında Search reklam çalışmaları,
  • Sosyal medya, Gmail ve Google’a ait diğer platformlarda sonuç odaklı dataya dayalı reklam çalışmaları yürütüyoruz. 
  • Google ADS üzerinden, reklam sürecini daha da iyileştirecek optimizasyon yapıyoruz. 

Yani genel olarak, reklam modellerimizde, kullanıcı data analizi üzerinde titizlikle durarak ve doğru hedefleme ile  iş ortaklarımızı en uygun sonuçlara ulaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz.

PROGRAMATİK REKLAMCILIK 

Programatik reklamcılık; yapay zekâ ve makine öğrenimi destekli, otomatik bir reklam satın alma modelidir. Geleneksel reklamcılıkta insan ön planda tutulurken, programatik reklamcılıkta makineler ve algoritmalar sahadadır.

Reklamcılar Derneği’nin 2020 raporuna göre Türkiye’de dijital reklamların %79’unu programatik reklamcılık kapsamaktadır.

Sürekli değişen teknolojik gelişmeler sayesinde, her geçen gün bir önceki yönetimi daha da geleneksel kılıyor. Önceleri reklam verenlerin ve yayıncıların bu işlemleri manuel olarak yapmaları gerekirken, günümüzde makine öğrenimi ve yapay zekâ sayesinde otomatik bir işleme dönmektedir. 

Programatik reklamcılığın avantajları nelerdir?

Reklamverenler daha fazla verimlilik, daha fazla hedeflenen pazarlama erişimi ve şeffaflığın yanı sıra gerçek zamanlı ölçüm ve optimizasyon elde edebilir.

Verimlilik: Geleneksel reklamcılıkta teklif isteği (RFP) ile fiyat teklifi geliştirmek, müzakereler yapmak ve ordinolar oluşturmak için zaman gerekir. Programatik reklamcılıkta bu süreç daha basittir. Reklamverenler, Gerçek Zamanlı Teklif sayesinde reklamları hızla satın alıp yerleştirebilir. Programatik medya satın almayla reklamlar ilgili kitlelere sunulduğu ve reklam dolandırıcılığı riski en aza indirildiği için boşa harcanan reklam gösterimlerinin sayısı da azalır. Bu da programatik reklamcılığın uygun maliyetli olmasını sağlar.

Erişim: Programatik reklamcılık sayesinde reklamverenler, kitlelere farklı cihazlardaki alışveriş ve tarama etkinlikleri gibi çeşitli sinyalleri temel alarak erişebilir.

Şeffaflık: Geleneksel medya satın almada reklamlar toplu olarak satın alınır. Ayrıca reklamverenler envanter ve yerleştirme üzerinde çok az kontrole sahiptir. Reklam verenler, programatik reklamcılık sayesinde reklamlarının nerede görüneceğini bilir ve ilgili marka ortamlarında gösterileceğine daha çok güvenebilir.

Ölçüm: Programatik reklamcılık, en iyi sonuçların elde edilebilmesi için gerçek zamanlı ölçüm ve optimizasyon sunar.

Programatik reklamcılığın avantajları nelerdir?

  • Dijital reklamcılık için büyük bütçeler harcayan markalar,
  • Reklamlardan en iyi şekilde yararlanmak için farklı kanallardaki kampanyaları eşzamanlı olarak yönetmek isteyenler yani sadece 1-2 reklam kanalının hedef potansiyeline bağlı kalmak istemeyenler,
  • Sadece gösterim, tıklama gibi doğrudan iş başarısına ulaşmayan sonuçlardan sıkılmış, somut sonuçlar ve kar artışı hedefleyen işletmeler,
  • Yaratıcı hedef segmentleri kullanmak isteyenler markaların reklam dönüşümlerini arttırabilir.

Performans pazarlamanın avantajları nelerdir?

Raporlama – Ölçümleme:

Markanız için oluşturulan kampanyaların, en başından sonuna kadarki süreci her detayıyla raporlayabilir, harcanılan reklam bütçenizin  geri dönüşlerini inceleyebilirsiniz. 

ROI Odaklı

Performans pazarlama stratejilerinin en temel amacı, yapılan yatırımın direkt olarak sonucunu görmek olduğu için yapılan yatırımın daha fazlasını elde etmeye yönelik çözümler sunmaktadır. 

Efektif Bütçe Kullanımı:

Reklam bütçesi için belirlenen harcama hacmi üzerinden geri dönüşleri analiz ederek, sonraki yatırımıza daha stratejik yaklaşmanızı sağlar. Öte yandan, açık bir reklam çalışmasının sonuçları yetersiz ise sonlandırabilirsiniz. 

Düşük Risk Oranı:

Ölçülebilir olması, amaca uygun kampanyalar ile ilerlemesi, efektif bütçe kullanımından dolayı risk oranı oldukça düşüktür. 

YENİDEN PAZARLAMA (REMARKETİNG)

Yeniden pazarlama (Remarketing), bir web sitesini daha önce ziyaret etmiş kullanıcılarla tekrardan iletişime geçmek ve satışı arttırmaya yönelik yapılan reklam çalışmalarıdır. 

Mesela; daha önce a sitesinde etkileşimde bulunduğunuz ancak alıp almama noktasında kararsız kaldığınız bir ürünün, b sitesinde de karşınıza gelme durumunu sıkça yaşamışsınızdır. İşte bu reklam çalışmalarına Remarketing hedefleme stratejileri denilmektedir.

Bizde remarketing çalışmaları ile daha önce sitenize gelmiş ve hizmetlerinize göz atmış, ancak bir dönüşüm sağlamamış potansiyel müşterileriniz ile yeniden etkileşim kurmanızı sağlayarak, kullanıcıyı satış hunisi boyunca ilerlemeye teşvik ediyoruz.!

büyüme odaklı pazarlama

Performans pazarlama başarısı sürekli optimizasyona dayanmaktadır. Bundan dolayı, bu tür pazarlama çalışmalarında kısa vadeli değil uzun vadeli sonuçlara odaklanmak ve beklentileri de bu doğrultuda belirlemek önemlidir!