Sosyal Medya Yönetimi İçin 5 Püf Nokta

Sosyal medya pazarlama

Herkes sosyal medya açabilir, ancak sosyal medya yönetimi sanıldığı kadar kolay değildir. İçerik fikirlerinden video üretimine kadar birçok alanda belirli bilgi birikimine sahip olmak gerekmektedir. 

1. Sosyal medya ağlarının belirlenmesi 

Instagram ve Youtube gibi uzun süredir devam eden favorilerin yanı sıra TikTok gibi yakın zamanda popüler olmuş uygulamalara kadar, aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok sosyal medya platformu vardır. Ancak bunları seçerken en kilit nokta işletmeniz için doğru sosyal medya kanallarını seçmeniz gerekmektedir.

Markanızın hedeflerini, kaynaklarını, mevcut içerik türlerini, rakiplerinizi ve hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak, sizi en çok yansıtan platformu seçmelisiniz. Bu bilgileri stratejik bir yaklaşım oluşturarak kullandığınız takdirde, sosyal medya yönetim ağınızı sağlam bir zemine oturtmuş olursunuz. 

2. Sosyal medya hedef kitlesinin belirlenmesi 

Sosyal medya hedeflerini belirlerken ölçülebilir ve markanızın genel iş hedefleriyle uyumlu sosyal medya hedefleri belirleyin. 

Size rehberlik etmesi için SMART yöntemini kullanabilirsiniz. 

  • Spesifik (Specific): Hedefiniz açık ve tanımlanmış olmalıdır. Özellikle neyi başaracağınızı belirtin.
  • Ölçülebilir (Measurable): Herhangi bir sosyal hedefi sayılarla takip etmeniz gerekir. Metriklerin ve temel performans göstergelerinin (KPI’ler) devreye girdiği yer burasıdır. Metrikler yalnızca rakamlardır, ancak KPI’lar verilerinize bağlam ve anlam katar.
  • Ulaşılabilir (Achievable): Hedeflerinize ulaşmak için gerekli kaynaklara (zaman, bütçe, kreatifler vb.) sahip misiniz?
  • Gerçekçi (Realistic): Büyük hayaller kurun, ancak mantıklı bir şekilde. Üretemeyeceğiniz sonuçlar vaat etmekten kaçının (dönüşümleri bir haftada dört katına çıkarmak gibi).
  • Zamana duyarlı (Time sensitive): Hedeflerinize ulaşmak için kendinize bir zaman çerçevesi (aylık, üç aylık veya yıllık) çizin.

Hedeflerinizi belirledikten sonra, başarınızı ölçmek için kullanmak istediğiniz temel performans göstergelerini (KPI’lar) belirleyin. KPI’larınız her hedefe bağlıdır, bu nedenle hedeflerinizi onayladıktan sonra bu metrikleri seçin. Örneğin, marka katılımınızı artırmak istiyorsanız, beğeniler, yorumlar, paylaşımlar ve bahsetmeler potansiyel KPI’lar olabilir.

3. Paylaşım rutinleri oluştun

Hesabı aktif tutmanız, en temel ve zaruri kuraldır. Kullanıcıların ilgisini çekecek ve onları sürekli aktif tutacak günlük ve haftalık sosyal medya post rutinleri oluşturabilirsiniz. 

4. Zaman kazandıran araçlarla sosyal medya gönderilerini yükleyin ve planlayın

Sosyal medya planlama araçlarıyla daha çok değil, daha akıllıca çalışın! Bir sosyal medya planlama aracı, gönderilerinizi birden fazla hesap ve platformda paylaşmanıza yardımcı olan bir yazılımdır. Herşeyi uygulama içinde yapmak yerine içerik yükleyebileceğiniz ve yayınlamak için bir tarih atayabileceğiniz için zamandan tasarruf edersiniz.

Sprout gibi sosyal medya yönetim platformları ile gönderilerinizi önceden planlayabilir, içerik yükleyebilir ve KPI’ları tek bir yerden takip edebilirsiniz.

5. Sosyal medya içerik karışımını tekrar gözden geçirin

Çeşitlilik gerçekten hayatın tuzu biberidir. Kitlenizin ilgisini canlı tutmak ve sosyal varlığınızı büyütmek için bir içerik karışımına ihtiyacınız var. Ürettiğini içerikleri hedeflerinize, kaynaklarınıza, bütçenize veya marka kimliğinize göre ayarlamayı düşünün.

Sosyal medya yönetimi stratejik ve çok yönlü yaklaşılması gereken bir noktadır. Yukarıda bahsedilen adımlar ışığında, bu alanda belirleyeceğiniz kriterler sizleri hedeflerinize daha da yaklaştırabilir.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NORE BLOG
nore dijital
NORE TASARIM | DİGİTAL

Dijital dünyada var olmanın püf noktalarını sizler için derledik.

SON GÖNDERİLER